Kontaktujte nás: +420 608 656 968 | info@darovani-vajicek-pardubice.cz

Otázky a odpovědi

Je darování v souladu se zákonem? Určitě, dle zákona je darování dobrovolnéanonymní a bezplatné.

Co když se rozmyslím a nebudu chtít spolupráci realizovat? Ze zákona je darování dobrovolné, proto si spolupráci můžete rozmyslet. Z praxe se mi to nestává. Nejčastějším důvodem pro odložení spolupráce je vlastní těhotenství dárkyně vajíček. Po porodu a ukončení kojení je možnost se k programu darování vajíček opět vrátit.

Mohu poznat příjemkyni mých vajíček? Ne, zákon jasně hovoří o anonymitě programu. Všechny informace jsou kódovány a jsou přísně střeženy.

Může mě příjemkyně mého vajíčka najít a identifikovat? Nemůže, opět proto, že ze zákona zajišťuje dokonalou anonymitu. Díky kódům ani personál pracoviště není informován, která vajíčka jsou použita ke které dárkyni. Příjemkyně zná věk dárkyně, krevní skupinu, vzdělání dárkyně, zda-li již dárkyně rodila nebo ne, případně koníčky dárkyně, na které se v osobním dotazníku ptáme.

Mám nárok na finanční kompenzaci při darování? Ano, nabízíme 25 000,- Kč na cyklus pro zajištění cest a doprovodu k odsátí vajíček.

Jak dlouho se na darování čeká? Po získání výsledků všech vyšetření lze darovat do 2 měsíců, tedy prakticky ihned.

Mohu darovat vajíčka opakovaně? Ano, naše pracoviště s úspěchem využívá opakovanou spolupráci. Je nezbytné vše individuálně prohovořit s lékařem.

Mohu darovat vajíčka na různých klinikách? Teoreticky můžete, ale nejlépe je si správně vybrat takovou kliniku, která má zájem na bezpečnosti léčby, je spolehlivá, nabízí vstřícný přístup k dárkyním a lze o ni získat nejlepší doporučení.

Otce neznám, matka o něm nemluví, nejsme s ním v kontaktu, mohu darovat? Ano za předpokladu, že si zajistíte informace o zdravotním stavu otce. Stačí ústní formou.

V rodině došlo k úmrtí novorozence, mohu darovat? Ano za předpokladu, že si doplníte informace o příčinách a průběhu. Prosíme písemnou formou. Řada podobných událostí je vázána na příčiny, které nebrání vašemu darování.

Stalo se někdy, že genetické vyšetření odhalí dosud neznámou diagnózu, která brání darování? Bohužel pamatuji případ sester, obě vysokoškolské studentky, kdy jsme prokázali genetickou chybu- translokaci chromozómů. Taková vajíčka mají v sobě chybu s vysokým rizikem genetických vad u dítěte. Obě sestry byly plně informovány genetikem a poučeni o svém zdravotním stavu. Až v budoucnu budou chtít dosáhnout těhotenství, umožníme jim kontrolu genetického vybavení embrya před jeho zavedením do dutiny děložní (tzv. Preimplantační genetický skríning- PGS). Takovýto případ je ale skutečně velmi, velmi vzácný.

Léčím se se štítnou žlázou, beru substituci, mohu darovat? Ano, onemocnění štítné žlázy je nejčastější endokrinní onemocnění a správná léčba nebrání darování.

Prodělala jsem infekční žloutenku B, nyní jsem již zdravá, mohu darovat? Bohužel ne, zákony jednoznačně umožňují darování vajíček u žen bez průkazu prodělaných infekčních žloutenek v krvi (typ B a C). Podobně se stavíme i k vyléčenému syfilis.

Je mi 19 let, zatím neplánuji dítě, mohu darovat? Ano, díky šetrným postupům dnes není podmínkou darování porod dárkyně.

Kouřím 5 cigaret denně, mohu darovat? Určitě vám doporučíme přestat kouřit. Jde pro vás o zásadní preventivní prostředek ke snížení rizika civilizačních i nádorových onemocnění.

Po porodu jsem přibrala 20 kg, mohu darovat? Pro správný průběh darování je důležitá metabolická rovnováha. Riskovali bychom malou ovariální odpověď nebo dokonce zrušení cyklu z důvodu nedostatečné ovariální odpovědi. Je proto důležité snížit hmotnost a následné darování je možné.

Kolik vajíček odsáváte? Odsáváme všechny folikuly (dutinky v ováriu, v kterých se vyvíjí vajíčko). Se znalosti skutečnosti, že řada folikulů jsou prázdná (vajíčko není prokázáno) a některá vajíčka musíme vyřadit z důvodů abnormální kvality, získáváme průměrně 6-8 vajíček.

Mohu po odsátí vajíček jít do práce? Kromě dne, kdy v krátké celkové anestézii odsajeme vaše vajíčka, můžete plně pracovat.

Stalo se, že darování nebylo úspěšné? Zcela výjimečně jsme svědky nedostatečné ovariální odpovědi (laicky řečeno vajíčka se netvoří ani při cílené podpoře). V tomto popřípadě je nezbytné cyklus zastavit, nechat dárkyni odpočinout a příště připravit jiný stimulační protokol. Naše spolehlivost protokolu (chci říci pravděpodobnost úspěšného darování je již řadu let 98 %).

Existují nějaká rizika darování? V literatuře se historicky popisuje komplikace typu krvácení z vaječníku. Díky našim mnoholetým zkušenostem a šetrnosti výkonu tuto komplikaci jsem za řadu let nepozoroval. Dříve jsme měli obavu z nadměrné ovariální odpovědi, kdy břicho mohlo několik dní zbytečně být zvětšené a případně i bolet. V současné době uplatňuje závěry z naší vědecké práce, která používá pro konečné dozrání vajíček nejšetrnější postup, kdy zvětšení vaječníku bývá obvykle jen několik hodin a pocity rychle ustoupí.

Zůstanou mi ještě nějaká vajíčka pro mé budoucí děti? Určitě ano, neboť každý měsíc se zdravé ženě sníží celkový počet vajíček z 2 milónů o několik desítek a dokonce ještě v 50 letech zůstává asi 500 000 vajíček nevyužitých.

Jak dlouho trvá příprava na darování? Aplikace stimulačních léků dle stimulačního protokolu vypracovaného lékařem trvá obvykle 6-7 dní, realizujeme obvykle 2 ultrazvukové kontroly v pardubické ambulanci a určíme dále termín odsátí vajíčka.

Je cítit bolest při darování? Ne, odsátí vajíček probíhá v krátkodobé celkové anestézii. Jinými slovy na několik minut budete spát, potom ještě odpočívat pod odborným dohledem řádově 2 hodiny.

Mohu jako dárkyně užívat dále hormonální antikoncepci? Můžete, pouze v jednom měsíci ji podle našich pokynů vysadíte. Po ukončení darování s k vaší hormonální antikoncepci opět vrátíte.

Mám zavedené nitroděložní tělísko. Není to problém pro darování? Není, nitroděložní tělísko působí pouze místně v dutině děložní, činnost vaječníků není ovlivněna.

Další otázky vám rádi zodpovíme na telefonním čísle: 608 656 968 nebo na emailové adrese: info@darovani-vajicek.net, info@darovani-vajicek-pardubice.cz

Aktuality

  • 15 Úno 2016

    Rozhovor s MUDr. Robertem Středou v Českého rozhlasu Pardubice

    V pátek 19.2.2016 proběhne rozhovor s MUDr.Robertem Středou v Českého rozhlasu Pardubice v pořadu Radioporadna v 11,20 hod. Tématem je léčba neplodnosti, 8 let činnosti Poradny pro léčbu neplodnosti v Pardubicích

  • 20 Lis 2015

    Maximální šetrnost léčby

    Pro zajištění maximální šetrnosti a bezpečnosti našich dárkyň pro konečné zrání oocytů používáme aplikace GnRH analoga (viz. naše vědecká práce). Tento postup nevede k riziku ovariálního hyperstimulačního syndromu u dárkyň vajíček.

archiv